Please click for English
 
Biz Kimiz?

Hastalıklar

Tedavi Yöntemleri

İletişim

Anasayfa

 
 
Divertiküler Hastalık
BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?

Divertikül-Divertikülosis nedir ?
Divertiküler hastalık belirtileri nelerdir ?
Divertiküler hastalık nelere yol açabilir ?
Divertikül tanısı nasıl konulur ?
Divertiküler hastalık tedavisi
Divertikül-Divertikülosis nedir ?
 
Kalın barsak duvarındaki zayıf noktalardan  dışarı doğru çıkan küçük ceplere divertikül adı verilir. Barsakta divertiküllerin olmasına divertikülozis yada divertiküler hastalık adı verilmektedir. Kalın barsakta divertikül görülme sıklığı ilerleyen yaşla artar. 50 yaşındakilerin ulaşanların üçte birinde 80 yaşına ulaşanların üçte ikisinde kalın barsakta divertiküller görülür.


Divertiküler hastalık belirtileri nelerdir ?
 
Divertikülü olan hastaların çoğunda hiç bir belirti görülmez. Ancak nadiren

1. Hafif karın ağrısı,

2. Şişkinlik,

3. Kabızlık.

Gibi irritabl kolon sendromundakilere benzer yakınmalara yol açabilir.Divertiküler hastalık nelere yol açabilir ?
 
Divertikülit

Divertikül tıkanarak iltihaplandığında divertikülit gelişir. Karın ağrısı, ateş, genellikle karın sol tarafında hassasiyete yol açar. Birlikte bulantı, kusma, titreme ve kabızlık görülebilir. Divertikülit, appendisitin sol tarafta olanına benzetilebilir. Divertikülit uygun şekilde tedavi edilmez ise ileri dönemde barsakta delinmeye,  karın zarı iltihabına, abse gelişimine  veya barsak tıkanmasına yol açabilir. Bu durumlarda cerrahi tedavi gerekir.
 
Kanama

Divertikül çeperindeki bir damarın açılması ile kalın barsak kanamaları olabilir. Bu kanamalar bazen çok şiddetlidir. Dışkıda kırmızı yada koyu vişne renkli kanama ile kendini belli eder. Bu belirtiler olduğunda hemen doktora başvurulmalıdır.


Divertikül tanısı nasıl konulur ?
 
1. Hastanın öykü,

2. Fizik muayensüe,

3. Baryumlu kalın barsak filmi,

4. Kolonoskopi.

Eğer komplikasyonlar geliştiyse

1. Bilgisayarlı tomografi,

2. Manyetik rezonans gerekli olabilir.Divertiküler hastalık tedavisi
 
Sadece divertikü varlığı sözkonusu ise, liften zengin bir diyet(kabuklu meyveler, sebzeler,  mısır gevreği, müsli vs.) ve ağrı var ise hafif ağrı kesiciler dışında bir tedavi gerekmemektedir. Divertikülit  yani divertikül içinde iltihap geliştiği durumlarda ise, genellikle hastanın hastahaneye yatırılarak serum ve antibiyotikler ile tedavi edilmesi ve olası komplikasyonlar (abse, delinme gibi) açısından yakından izlenmesi uygun olacaktır.
 
Divertikül kanaması söz konusu olduğunda  kolonoskopik olarak tanı konulduktan sonra eğer kanama şiddetli is eve kendiliğinden durmadı ise, kolonoskopi ile skleroterapi (iğne ile kanamayı durdurucu madde enjeksiyonu) yada kaogülason (ısı ile kanamayı durdurma) yöntemleri denenerek kanama control altına alınmaya çalışılır. Kolonoskopik tedavilerin başarısız olduğu durumlarda cerrahi tedavi gerekebilir.


© 2006 GastroCerrahiGrup Yasal Bilgi   Özel Teşekkürler Powered By Cominic